Zeama de pui de tara

de Rocsi in Ciorbe, 16 Noi 2010 | 17946 vizualizari

 

Inainte sa inceapa postul ,mama ar fi mancat o zeama de pui de tara,,,...asa ca m-am apucat de facut doar voia mama nu???

 

INGREDIENTE

  • 1 pui de tara
  • 1 morcov
  • 1 ceapa
  • jumatate ardei galben
  • jumatate gogosar
  • patrunjel verde
  • 1 pastarnac
  • 3-4 linguri suc de rosii
  • bors de acrit
  • 1 mana taietei(daca reusiti sa ii faceti de casa atunci e perfect,ai mei au fost cumparati)
  • sare
  • piper
Portii: -
Timp de preparare: sub 120 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Zeama de pui de tara:

Se ia una bucata pui de tara. Se curata bine de tot ,de tot puful,apoi il parliti putin pe flacara aragazului. il transam si spalam bine fiecare bucata in parte. Punem bucatile de pui intr-o oala apoi acoperim bine cu apa. Punem oala pe foc si lasam sa fiarba.

Pana incepe sa fiarba puiul pregatim legumele. Ceapa o curatam,o spalam si o tocam. Morcovul in radem,il spalam si il dam pe razatoarea cu ochiuri mari. Ardeiul si gogosarul il spalam si il taiem cubulete. Pastarnacul il curatam,il spalam si il taiem bucatele.

Cand incepe zeama sa fiarba,o spumam usor cu o lingura. Dupa ce indepartam spuma mai lasam sa dea cateva clocote apoi adaugam legumele rand pe rand. Acoperim oala cu un capac ,si lasam sa fiarba la foc potrivit. Cand a fiert mai bine de jumatate punem sucul de rosii. Cand e aproape fiert puiul adaugam taieteii ,pe care ii sfaramam putin in maini. Punem si borsul(in functie de cat il doriti de acru). Condimentati si cu sare si piper. Mai fierbem pana ce sunt si taieteii gata.

La urma ,inchidem aragazul,adaugam patrunjel verde,tocat marunt. Acoperim oala cu un capac cam jumatate de ora sa ia din savoare patrunjelului. Apoi serviti o portie generoasa.

Pofta buna!!!

Daca ti-a placut reteta noastra "Zeama de pui de tara" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (23)

Rocsi 1

20.11.2010, 11:09

mama

Bucataras Medi 1

20.11.2010, 19:23

ce buna trebuie sa fi fost cu pasare de tara................

Rocsi 1

20.11.2010, 19:58

da a fost cik..mama stie k eu nu papa carne de tara ca nu imi place

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase